logo

TOTAL BWF Sudirman Cup 2019

19 - 26 May, China

Order of play 24 May 2019

  • 11:00
    Group 1
    JAPAN
    3 - 0
    MALAYSIA
  • Order: 1
    Men's Doubles
    Main Location 1
    Takeshi KAMURA
    Keigo SONODA
    bt
    ONG Yew Sin
    TEO Ee Yi
    13-21, 26-24, 23-21
    1:35
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 1
    Nozomi OKUHARA
    bt
    Soniia CHEAH
    21-16, 21-13
    0:43
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 1
    Kento MOMOTA
    bt
    LEE Zii Jia
    21-18, 21-16
    0:53
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 1
    CHOW Mei Kuan
    LEE Meng Yean
    -
    Mayu MATSUMOTO
    Wakana NAGAHARA
    0:00
  • Order: 5
    Mixed Doubles
    Main Location 1
    TAN Kian Meng
    LAI Pei Jing
    -
    Yuta WATANABE
    Arisa HIGASHINO
    0:00
  • 11:00
    Group 1
    INDONESIA
    3 - 2
    CHINESE TAIPEI
  • Order: 1
    Men's Doubles
    Main Location 2
    Marcus Fernaldi GIDEON
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    LEE Yang
    WANG Chi-Lin
    21-17, 21-17
    0:44
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 2
    TAI Tzu Ying
    bt
    Gregoria Mariska TUNJUNG
    21-16, 21-14
    0:32
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 2
    CHOU Tien Chen
    bt
    Jonatan CHRISTIE
    21-11, 21-13
    0:36
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 2
    Greysia POLII
    Apriyani RAHAYU
    bt
    PAI Yu Po
    WU Ti Jung
    21-13, 21-7
    0:36
  • Order: 5
    Mixed Doubles
    Main Location 2
    Praveen JORDAN
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    bt
    WANG Chi-Lin
    HSIEH Pei Shan
    21-17, 21-15
    0:50
  • 18:00
    Group 2
    CANADA
    3 - 1
    FRANCE
  • Order: 1
    Men's Doubles
    Main Location 1
    Thom GICQUEL
    Ronan LABAR
    bt
    Jason Anthony HO-SHUE
    Nyl YAKURA
    21-17, 21-16
    0:40
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 1
    Michelle LI
    bt
    Yaelle HOYAUX
    21-7, 21-4
    0:22
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 1
    Brian YANG
    bt
    Brice LEVERDEZ
    21-14, 21-12
    0:37
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 1
    Rachel HONDERICH
    Kristen TSAI
    bt
    Emilie LEFEL
    Anne TRAN
    21-11, 21-17
    0:50
  • Order: 5
    Mixed Doubles
    Main Location 1
    Thom GICQUEL
    Delphine DELRUE
    -
    Joshua HURLBURT-YU
    Josephine WU
    0:00
  • 18:00
    Group 3
    SRI LANKA
    3 - 2
    IRELAND
  • Order: 1
    Mixed Doubles
    Main Location 2
    Sam MAGEE
    Chloe MAGEE
    bt
    Sachin DIAS
    Thilini HENDAHEWA
    20-22, 21-16, 21-17
    1:10
  • Order: 2
    Men's Singles
    Main Location 2
    Nhat NGUYEN
    bt
    Dinuka KARUNARATNE
    21-12, 21-18
    0:51
  • Order: 3
    Women's Singles
    Main Location 2
    KAVIDI SIRIMANNAGE
    bt
    Kate FROST
    21-12, 21-7
    0:28
  • Order: 4
    Men's Doubles
    Main Location 2
    Sachin DIAS
    Buwaneka GOONETHILLEKA
    bt
    Sam MAGEE
    Nhat NGUYEN
    17-21, 21-16, 21-11
    0:55
  • Order: 5
    Women's Doubles
    Main Location 2
    Thilini HENDAHEWA
    KAVIDI SIRIMANNAGE
    bt
    Rachael DARRAGH
    Chloe MAGEE
    21-15, 22-24, 21-17
    1:20
  • 18:00
    Group 3
    SLOVAKIA
    3 - 2
    NEW ZEALAND
  • Order: 1
    Mixed Doubles
    Main Location 3
    Oliver LEYDON-DAVIS
    Anona PAK
    bt
    Jakub HORAK
    Mia TARCALOVA
    21-14, 21-13
    0:28
  • Order: 2
    Men's Singles
    Main Location 3
    Milan DRATVA
    bt
    Abhinav MANOTA
    21-15, 21-17
    0:35
  • Order: 3
    Women's Singles
    Main Location 3
    Martina REPISKA
    bt
    Sally FU
    21-10, 21-17
    0:29
  • Order: 4
    Men's Doubles
    Main Location 3
    Oliver LEYDON-DAVIS
    Dacmen VONG
    bt
    Andrej ANTOSKA
    Juraj VACHALEK
    21-13, 27-29, 21-16
    0:57
  • Order: 5
    Women's Doubles
    Main Location 3
    Martina REPISKA
    Mia TARCALOVA
    bt
    Anona PAK
    Alyssa TAGLE
    12-21, 21-18, 24-22
    1:02
  • 18:00
    Group 3
    SWITZERLAND
    3 - 2
    AUSTRALIA
  • Order: 1
    Mixed Doubles
    Main Location 4
    Oliver SCHALLER
    Celine BURKART
    bt
    Simon Wing Hang LEUNG
    Gronya SOMERVILLE
    21-12, 21-10
    0:26
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 4
    Louisa MA
    bt
    Ronja STERN
    22-20, 20-22, 21-15
    0:49
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 4
    Christian KIRCHMAYR
    bt
    Ashwant GOBINATHAN
    25-23, 21-8
    0:36
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 4
    Setyana MAPASA
    Gronya SOMERVILLE
    bt
    Sabrina JAQUET
    Jenjira STADELMANN
    21-8, 21-14
    0:30
  • Order: 5
    Men's Doubles
    Main Location 4
    Tobias KUENZI
    Oliver SCHALLER
    bt
    Sawan SERASINGHE
    Eric VUONG
    17-21, 21-17, 22-20
    0:55
  • 18:00
    Group 3
    LITHUANIA
    3 - 1
    NEPAL
  • Order: 1
    Mixed Doubles
    Main Location 5
    Povilas BARTUSIS
    Gerda VOITECHOVSKAJA
    bt
    Dipesh DHAMI
    Amita GIRI
    21-10, 21-16
    0:21
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 5
    Vytaute FOMKINAITE
    bt
    Nangsal TAMANG
    21-15, 21-11
    0:24
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 5
    Ratnajit TAMANG
    bt
    Mark SAMES
    21-13, 21-13
    0:23
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 5
    Vytaute FOMKINAITE
    Gerda VOITECHOVSKAJA
    bt
    Amita GIRI
    Nangsal TAMANG
    21-10, 21-8
    0:21
  • Order: 5
    Men's Doubles
    Main Location 5
    Dipesh DHAMI
    Ratnajit TAMANG
    -
    Povilas BARTUSIS
    Mark SAMES
    0:00
Title Sponsor